Projekty pro automotive jsou trochu adrenalin, ale stojí za to, říkají naši experti na vývoj a architekturu

22. 4. 2020clock Vývoj, Život v KOMIXu - 3 minuty čtení

Přidejte se do týmu našich Java expertů. Právě hledáme nové programátory, kteří se s námi pustí do nových i stávajících projektů například v oblasti eGovernment nebo Automotive.

Abychom vám popsali náplň práce co nejlépe, vyzpovídali jsme naše kolegy.

Ondřej Sedlár a Petr Sobotka popisují nejen svou práci a typický pracovní den, ale také projekty, na kterých mají možnost pracovat. Seznamte se s našimi kolegy.

Ondra je jedním z našich java vývojářů, který pracuje na vývoji webové aplikace pro našeho klienta z automotive prostředí. Ta slouží k zajištění celého life cycle služebních a leasingových vozů zaměstnanců klienta, a to od okamžiku výroby, přes proces objednávání, rozdělování, losování, dražení, až po doručení těchto vozů obchodníkům dealerské sítě.

Petr je vedoucím našeho interního expertního týmu a zároveň se věnuje projektům pro našeho klienta v roli softwarového architekta. Členem naší Komix party je Petr více než 20 let. Kromě jiného nasbíral zkušenosti také v roli Java vývojáře. Ve své současné funkci s vývojáři spolupracuje prostřednictvím některých projektů a pomáhá jim například s uchopením nebo upřesněním zadání.

Jak vypadá tvůj typický den v práci?

Ondřej: V našem týmu uplatňujeme vývojovou metodiku scrumu, což je agilní metodika. Každé ráno máme stand up, kde si říkáme, co kdo udělal, co budeme dělat, s jakými problémy se potýkáme nebo jak plníme náš plán. Zbytek dne se věnuji především programování. V případě potřeby máme průběžný brainstorming s analytikem, dalšími vývojáři nebo také s testery, pokud se například objeví nějaké nesrovnalosti v analýze a podobně. S analytikem konzultuji zadání projektu, abych jej správně pochopil a vyhnul se nejasnostem. S vývojáři často společně hledáme nejlepší možné řešení, o kterém se radíme v týmu.

Petr: Moje aktivity mají v současné době manažerský charakter a zároveň se věnuji projektu pro automotive klienta v roli softwarového architekta. Zde se jedná o návrhy na vyšší úrovni softwarových řešení. Během dne reaguji na emaily a řídím svůj tým. Dále studuji a čtu podklady, které potřebuji znát k tomu, abych mohl pracovat na návrhu. A mohl ho například namalovat v nějakém nástroji. Výstupem mé práce je návrh řešení například v podobě sady modelů a k tomu doprovodný text, na jehož základě potom pracují právě vývojáři. Jsem s nimi v kontaktu a v případě potřeby pomůžu.

Na jakém projektu aktuálně pracuješ?

Ondřej: V týmu pracujeme na refactoringu celé aplikace. Jeho součástí je nejen kompletní redesign, ale také zavedení moderních technologií a knihoven pro backend i frontend. Jedná se o nástroj pro správu referentských ojetých vozů, proto webovou aplikaci využívají například dealeři nebo importéři ze strany klienta. Bývalé firemní vozy zaměstnanců se přeřadí do aplikace, kde je vidí právě dealeři a mohou s nimi dále pracovat od evidence vozů až k samotné expedici k dealerovi. Přes napojenou mobilní aplikaci pracují například i technici, kteří do ní zapisují a ukládají informace o vozidlech, která přebírají.

  Petr: Tvoříme aplikaci, se kterou komunikují další aplikace. Nepracuje s ní tedy přímo člověk, ale je schovaná na pozadí a jiné aplikace využívají její funkce a data. Naše aplikace shromažďuje data z různých zdrojů, a potom je v konsolidované podobě poskytuje dalším aplikacím. Jedná se například data o zákaznících, kteří se zaregistrovali v různých platformách našeho klienta. Právě naše aplikace je sjednotí do jednoho zákaznického profilu.

  Jaká je role Technology Office v KOMIXu?

  Petr: Naším cílem je napříč firmou rozvíjet odborné know-how v oblastech analýzy, UX , IT architektury, programování a testování. Každý z týmu má na starosti jednu odbornou oblast jako garant a v rámci této oblasti pomáhá také dalším kolegům na jednotlivých projektech. Já mám na starosti oblast softwarové architektury a zároveň vedu celý expertní tým.

  Co tě na tvé práci nejvíc baví?

  Ondřej: Jednoduše mě baví samotné programování. Původně jsem chtěl programovat hry, protože mě baví vymýšlet design a pak si ho sám naprogramovat. Proto si užívám i týmový brainstorming, při kterém řešíme a vymýšlíme novou podobu, nebo funkce aplikace.

  Petr: Baví mě kombinace práce s lidmi a technologiemi, proto mi vyhovuje moje aktuální rozložení pracovní náplně. V Komixu jsem poměrně dlouho, a tak se mi zde podařilo vytvořit úzké vztahy s mnoha kolegy a zároveň si vybudovat roli v níž mám možnost se podílet na rozhodování o dalších činnostech. V Komixu je navíc možnost pracovat na více projektech zároveň, takže je naše práce pestrá.

  Chcete se s námi podílet na zajímavých a smysluplných projektech?

  Sdílet:

  Autor článku

  Zuzana Matějková

  Zuzana Matějková